SOSYAL SORUMLULUK
SOSYAL SORUMLULUK

2020 Yılında Doğan Burda Dergi

Sosyal Sorumluluk Çalışmaları


Doğan Burda Dergi, bünyesinde bulundurduğu yayınlarla sosyal sorumluluk çalışmalarına önem vermeye devam ediyor. Yıl boyunca kültür, sanat, tarih, doğa, çevre ve sağlık konularında sosyal sorumluluk bilinci yaratılması için geliştirilen yeni projelerin mimarı olmasının yanı sıra, çeşitli projelere de destek veriyor.


Restoranlar Evde

Her yıl çeşitli vakıflara ve üniversitelere verdiğimiz desteğin yanı sıra bu yıl pandemi sebebiyle zor durumda olan restoran çalışanlara destek projesini hayata geçirdik.

İstanbul’un 100’ün üzerinde özel tarifi ve şehrin lezzet hikâyelerini bir araya getirdiği ‘Restoranlar Evde’ sadece bir yayıncılık faaliyeti değil. Proje çok sayıda kurum ve kişinin katkısıyla, özellikle pandemi döneminde zor günler geçiren yeme-içme sektörüne farklı bir şekilde destek olmak amacıyla yola çıkmıştı. Cemre Narin, Doğan Burda Dergi Grubu ve İstanbul Life iş birliğiyle yayımlanan dergi-kitaptan elde edilen gelirin tamamı restoran çalışanları için kullanıldı ve kullanılmaya da devam ediyor.

‘Restoranlar Evde’, bu amaçla İstanbul’un tadı tuzu olan 100’ün üzerinde tarifi okurlarına aktarırken, bu sektörün hayatımıza kattığı değeri hatırlatan yazılarla gastronomi kültürümüze dair kapsamlı bir içerik de sundu. Farklı kanallarda 100 TL’ye satışa sunulan dergi-kitaptan elde edilen tüm gelirin aktarılacağı ihtiyaç sahipleri ise sektörün en kuvvetli temsilcilerinden TURYİD (Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği) tarafından belirlendi.


Popular Science Paneli


Popular Science Türkiye ekibi, 2020 yılı içinde sosyal sorumluluk çerçevesinde, İTÜ Bilim ve Uygarlık Tarihi Kulübü'nün davetiyle "Türkiye'de Bilim ve Bilimsel Yayıncılık" gerçekleştirdi. Bu panellerle gençler bilim-teknoloji, okuma alışkanlığı gibi bir çok alanda desteklendi.Türkiye’nin Gönlü Zenginleri

Türkiye’de ilk kez Capital dergisi tarafından gerçekleştirilen ve bağış kültürüne katkı sağlayan iş insanlarının belirlendiği ‘Gönlü Zenginler’ araştırması, bu yıl sekizinci defa yapıldı. İş insanlarının 2019 yılında yaptıkları bağışlar baz alınarak gerçekleştirilen çalışma, çok önemli bir misyonu yerine getirerek şirketleri ve iş insanlarını bağış yapmaları konusunda yüreklendiriyor.

Sosyal Sorumluluk Liderleri

Günümüzde şirketler, tüketicilerle iletişimlerinin sürdürülebilir olabilmesi ve onlara ‘dokunabilmek’ adına daha etkili olabilecek, geniş kitlelerce farkındalık sağlayacak sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor. Capital dergisi de her yıl gerçekleştirdiği geleneksel ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ araştırması ile Türkiye’nin sosyal sorumluluk liderlerini ortaya çıkarıyor. Bu bağlamda Capital, 2020 yılında yayınladığı ‘Sosyal Sorumluluk Liderleri’ araştırması ile yine sosyal sorumluluğun önemini vurguladı ve gündeme taşıdı.


İş Dünyası ve Girişimciliğe Destek

Capital, ‘Capital 500’, Ekonomist ise ‘Kadın Girişimciler’gibi araştırmalarla, girişimciliğe ve iş dünyasına büyük destek vermeyi sürdürüyor. Kadın Girişimciler projesinde ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’, ‘Gelecek Vadeden Kadın Girişimci’ ve ‘Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimciler ‘ ödüllendiriliyorlar. Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması aracılığıyla, örnek başarı hikayelerinin gitgide yaygınlaştığı görülüyor.

Kültür-Sanat
Doğan Burda, bünyesindeki dergilerle 2020 yılında da İKSV, Contemporary ve Baksı Vakfı Anadolu Ödüllerine medya sponsorluğu desteği vererek, ülkemizde kültürel bilinçlenmenin oluşmasına katkı sağlıyor. Bu kapsamda, ilgili kurumların düzenlediği festival, konser, sergi, film gösterimi ve söyleşi gibi etkinliklerin geniş kitlelere duyurulmasına aracılık etmiş oluyor.

Doğa

Türkiye’de doğa koruma mücadelesinde ve sivil toplum kuruluşlarının profesyonelleşmesinde önemli çalışmalar gerçekleştiren WWF-Türkiye’nin bağış kampanyasına dergilerimizde yer vererek çalışmalarına destek sağladık.İnsana Önem

Doğan Burda Dergi olarak 2020 yılında da sağlık ve eğitim alanında vakıfları desteklemeye devam ettik.
Eğitim alanında Darüşafaka ve TEGV, sağlıkta ise Tohum Otizm Vakfı ve Lösev desteklediğimiz önemli vakıflardandı.